Search API (7.x-1.25) - en to id translation catalogue (123 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: enable
id: hidupkan

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Is
id: Adalah

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Exclude
id: Kecualikan

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Module
id: Modul

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Fields
id: Bidang isian

en: Is not
id: Bukan

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Maximum
id: Maksimum

en: Processors
id: Prosesor

en: Transliteration
id: Menterjemahkan

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: String
id: Untai

en: Last
id: Terakhir

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Filters
id: Filter

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Duration
id: Durasi

en: Boost
id: Pemercepat

en: Processor settings
id: Pengaturan prosesor

en: First
id: Pertama

en: Limit
id: Batas

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Entity
id: Entitas

en: Fixed
id: Tetap

en: Revert
id: Kembali

en: any
id: apapun

en: Server name
id: Nama server

en: Seconds
id: Detik

en: Role filter
id: Saring peran

en: Read only
id: Baca saja

en: disable
id: dimatikan

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Remove field
id: Hapus bidang

en: Decimal
id: Desimal

en: Index
id: Indeks

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id: Anda harus mengisi minimal satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Add server
id: Tambahkan server

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Node access
id: Akses node

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Selection type
id: Jenis pilihan

en: Add new field
id: Tambah data baru

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Is not one of
id: Bukan salah satu dari

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Sum
id: Jumlah

en: Display all values
id: Menampilan semua nilai

en: exposed
id: terekspos

en: Limit list to selected items
id: Batasi daftar terhadap item yang dipilih.

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
id: Jika dicentang, satu-satunya item yang akan disajikan kepada pengguna adalah yang dipilih disini.

en: Is all of
id: Adalah semua dari

en: Is none of
id: Bukan dari

en: Is between
id: diantara

en: between
id: antara

en: Is not between
id: Tidak di antara

en: not between
id: tidak di antara

en: And max
id: Dan mak

en: And
id: Dan

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Show hierarchy in dropdown
id: Tampilkan hierarki dalam menu tarik turun

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: HTML filter
id: Saringan HTML

en: Indexed
id: Terindeks

en: Add index
id: Tambahkan indeks

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: - Use default -
id: - Gunakan bawaan -

en: New field name
id: Nama field baru

en: View mode
id: Modus tampilan

en: (No information available)
id: (Tidak tersedia informasi)

en: Display error message
id: Tampilkan pesan kesalahan

en: Search page path
id: Path halaman pencarian

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: List additional actions
id: Daftar aksi tambahan
