Search API (7.x-1.26) - en to sv translation catalogue (119 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: enabled
sv: aktiverad

en: enable
sv: aktivera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Is
sv: Är

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: none
sv: ingen

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Date format
sv: Datumformat

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Roles
sv: Roller

en: Is not
sv: Är inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Count
sv: Antal

en: Maximum
sv: Största

en: Processors
sv: Bearbetare

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Last
sv: Sista

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: First
sv: Första

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Entity
sv: Objekt

en: any
sv: någon

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Minutes
sv: Minuter

en: Read only
sv: Endast läsa

en: disable
sv: inaktivera

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Index
sv: Förteckning

en: Exceptions
sv: Undantag

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Years
sv: År

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Bundles
sv: Paket

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Is one of
sv: Är en av

en: Sum
sv: Summa

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: exposed
sv: exponerad

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: New field
sv: Nytt fält

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Service options
sv: Servicealternativ

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: New field name
sv: Namn på nytt fält

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Fulltext search
sv: Fulltextsökning

en: (No information available)
sv: (Ingen information tillgänglig)

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Search page path
sv: Sökväg till söksida

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: Is empty
sv: Är tom

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: List additional actions
sv: Visa fler åtgärder
