Search API (7.x-1.9) - en to cs translation catalogue (120 entries)

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: enabled
cs: zapnuto

en: enable
cs: povolit

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Is
cs: Je

en: Type
cs: Typ

en: disabled
cs: vypnuto

en: Description
cs: Popis

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Overview
cs: Přehled

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: default
cs: výchozí

en: none
cs: žádné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Field
cs: Pole

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: View
cs: Zobrazit

en: Clear index
cs: Vyčistit index

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: All
cs: Vše

en: Module
cs: Modul

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Fields
cs: Pole

en: Is not
cs: Není

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Processors
cs: Procesory

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Configuration
cs: Nastavení

en: String
cs: Řetězec

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Operator
cs: Operátor

en: Integer
cs: Celé číslo

en: false
cs: nepravda

en: true
cs: pravda

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Duration
cs: Trvání

en: First
cs: První

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Fixed
cs: Pevná

en: Revert
cs: Vrátit

en: any
cs: nějaký

en: Days
cs: Dnů

en: Months
cs: Měsíce

en: Hours
cs: Hodin

en: Seconds
cs: Sekund

en: Role filter
cs: Filtr podle role

en: revert
cs: vrátit

en: Minutes
cs: Minuty

en: Read only
cs: Jen pro čtení

en: disable
cs: vypnout

en: Remove field
cs: Odstranit pole

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Index
cs: Rejstřík

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Node access
cs: Přístup k uzlu

en: Years
cs: Roky

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Selection type
cs: Způsob výběru

en: Add new field
cs: Přidat nové pole

en: Is not one of
cs: Není jedním z

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Search index
cs: Index pro vyhledávání

en: Display all values
cs: Zobrazit všechny hodnoty

en: Hide view / Page not found (404)
cs: Skrýt pohled / Stránka nenalezena (404)

en: Display empty text
cs: Zobrazit text pro nulový výsledek

en: Provide default argument
cs: Poskytnout výchozí argument

en: exposed
cs: vystavený

en: Is all of
cs: Všech

en: Is none of
cs: Není žádný z

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: Dropdown
cs: Rozevírací

en: Select terms from vocabulary @voc
cs: Vybrané termíny ze slovníku @voc

en: Allow multiple values
cs: Povolit více hodnot

en: HTML filter
cs: HTML filtr

en: Multiple terms
cs: Více termínů

en: Indexed
cs: Indexováno

en: More like this
cs: Více jako toto

en: New field
cs: Nové pole

en: Entity ID
cs: ID entity

en: - Use default -
cs: - Použít výchozí -

en: New field name
cs: Nový název pole

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Display error message
cs: Zobrazit chybovou zprávu

en: Search page path
cs: Cesta vyhledávací stránky

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
cs: Pokud je zvoleno, uživatelé mohou zadat více hodnot ve tvaru 1+2+3 (pro OR) nebo 1,2,3 (pro AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
cs: Pokud je zvoleno, hodnoty zadané do filtru budou vyloučeny, namísto toho, aby omezily výstup pohledu.

en: Aggregation type
cs: Typ agregace
