Search API Autocomplete (7.x-1.0-rc1) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Search
pt: Buscar

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: revert
pt: reverter

en: The settings have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: No values were changed.
pt: Nenhum valor foi alterado.

en: Search pages
pt: Páginas de busca

en: Search views
pt: Views de pesquisa

en: Delete autocompletion settings
pt: Apagar configurações de autocomplete

en: There are currently no searches known for this index.
pt: Não existem pesquisas conhecidas para este índice.

en: All autocompletion settings stored for this index were deleted.
pt: Toda as configurações de autocomplete armazenadas para este índice foram apagadas.

en: There were no settings to delete.
pt: Não existem configurações para apagar.

en: Edit %search
pt: Editar %search

en: No information about the type of this search was found.
pt: Nenhuma informação sobre o tipo desta busca foi encontrada.

en: Display result count estimates
pt: Mostrar a contagem de resultados estimados

en: The autocompletion settings for the search have been saved.
pt: As configurações de autocomplete para a pesquisa foram salvas.

en: Do you really want to delete the autocompletion settings for search %search?
pt: Você tem certeza que deseja apagar as configurações de autocomplete para a pesquisa %search?

en: The autocompletion settings for the search have been deleted.
pt: As configurações de autocomplete para a pesquisa foram apagadas.

en: Searches provided by the <em>Search pages</em> module.
pt: Pesquisas disponíveis pelo módulo <em>Search pages</em>.

en: Searches provided by the <em>Search views</em> module.
pt: Pesquisas disponíveis pelo módulo <em>Search views</em>.

en: Autocomplete search
pt: Pesquisa com autocomplete

en: Add autocompletion to searches for this index.
pt: Adiciona autocomplete para pesquisa deste índice.

en: Edit autocompletion settings
pt: Editar configurações de autocomplete

en: Edit the autocompletion settings of a search.
pt: Editar as configurações de autocomplete para uma pesquisa.

en: Delete the autocompletion settings of a search.
pt: Apagar as configurações de autocomplete para uma pesquisa.

en: Adds autocomplete functionality to most searches on servers supportings this feature.
pt: Adiciona a funcionalidade de autocomplete para pesquisas em servidores que suportam esta funcionalidade.

en: Views display
pt: Apresentação de Views

en: The settings have been saved. Please remember to set the <a href="@perm_url">permissions</a> for the newly enabled searches.
pt: As configurações foram salvas. Por favor lembre-se de configurar as <a href="@perm_url">permissões</a> para as novas pesquisas habilitadas.

en: Select the fields which should be searched for matches when looking for autocompletion suggestions. Leave blank to use the same fields as the underlying search.
pt: Selecione os campos que devem ser pesquisados para comparar sugestões de autocompletar. Deixe em branco para usar os mesmos campos da pesquisa sem autocompletar.

en: You have selected a display with contextual filters. This can lead to various problems. Please see the <a href="@readme_url">README.txt</a> file for details.
pt: Você selecionou a apresentação com filtros contextuais. Isso pode apresentar vários problemas. Por favor, veja o arquivo <a href="@readme_url">README.txt</a> para mais detalhes.

en: Use autocomplete for the %search search
pt: Usar autocomplete para a pesquisa %search

en: A database error occurred during update: @msg
pt: Um erro de banco de dados ocorreu durante a atualização: @msg
