Search API Elasticsearch (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: Status
fa: وضعیت

en: Submit
fa: ثبت

en: Description
fa: شرح

en: Log
fa: گزارش

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Search
fa: جستجو

en: Host
fa: میزبان

en: Pattern
fa: الگو

en: Port
fa: درگاه

en: Standard
fa: استاندارد

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Simple
fa: ساده

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Index options
fa: گزينه های شاخص
