Search API Elasticsearch (7.x-1.0-alpha4) - en to de translation catalogue (29 entries)

en: enable
de: aktivieren

en: Submit
de: Absenden

en: Description
de: Beschreibung

en: Log
de: Protokoll

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Search
de: Suche

en: Pattern
de: Muster

en: Stop
de: Stopp

en: Number of Nodes
de: Anzahl der Beiträge

en: Read only
de: Nur Lesen

en: disable
de: Deaktivieren

en: Analysis
de: Analyse

en: Stopwords
de: Stoppwörter

en: Simple
de: Einfach

en: Keyword
de: Schlüsselwort

en: Machine name
de: Systemname

en: Item type
de: Elementtyp

en: Flags
de: Kennzeichnungen

en: Configuration status
de: Konfigurationsstatus

en: Lowercase
de: Kleinbuchstaben

en: Analyzers
de: Analysierer

en: Index options
de: Index-Optionen

en: Don't index during cron runs
de: Während eines Cron-Durchlaufs keine Elemente indexieren

en: The library was correctly installed.
de: Die Bibliothek wurde korrekt installiert.

en: The library was not correctly installed. Please see INSTALL.txt for instructions.
de: Die Bibliothek wurde nicht korrekt installiert. Bitte lesen Sie INSTALL.txt für Anweisungen.

en: Whitespace
de: Leerzeichen

en: This index is read-only.
de: Dieser Index kann nur gelesen werden.

en: Number of shards
de: Anzahl der Scherben
