Search API Location (7.x-2.1) - en to de translation catalogue (24 entries)

en: Search
de: Suche

en: Location
de: Ort

en: Text field
de: Textfeld

en: Select
de: Auswählen

en: Precision
de: Genauigkeit

en: Distance
de: Entfernung

en: Miles
de: Meilen

en: Decimal point
de: Dezimalpunkt

en: Kilometers
de: Kilometer

en: point
de: Punkt

en: radius
de: Radius

en: Round
de: Runden

en: If checked, the number will be rounded.
de: Sobald aktiviert, wird die Zahl gerundet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
de: Festlegen, wie viele Stellen nach dem Dezimalpunkt erscheinen sollen.

en: What single character to use as a decimal point.
de: Welches Zeichen soll als Dezimalpunkt verwendet werden.

en: What single character to use as the thousands separator.
de: Welches Zeichen als tausender Trennzeichen verwendet werden soll.

en: Select field
de: Feld auswählen

en: Foot
de: Fuß

en: Distance unit
de: Entfernungseinheit

en: within
de: innerhalb von

en: Fixed value
de: Festgelegter Wert

en: Thousands marker
de: Tausender Trennzeichen

en: Get location
de: Standort ermitteln

en: Geocode was not successful for the following reason:
de: Geokodierung war aus folgenden Gründen nicht erfolgreich:
