Search API multi-index searches (7.x-1.5) - en to pl translation catalogue (21 entries)

en: Search
pl: Szukaj

en: Excerpt
pl: Fragment

en: Index
pl: Indeks

en: Relevance
pl: Związek

en: Search index
pl: Indeks wyszukiwania

en: Single term
pl: Pojedynczy termin

en: Multiple terms
pl: Wiele terminów

en: Entity ID
pl: ID encji

en: Direct query
pl: Zapytanie bezpośrednie

en: The entity's ID.
pl: Numer ID encji.

en: The relevance of this search result with respect to the query.
pl: Związek tego wyniku wyszukiwania w odniesieniu do zapytania.

en: Fulltext search
pl: Wyszukiwanie pełnotekstowe

en: Search several or all fulltext fields at once.
pl: Przeszukiwanie kilku lub wszystkich pól tekstowych jednocześnie.

en: Search API Query
pl: Zapytanie Search API

en: Query will be generated and run using the Search API.
pl: Zapytanie zostanie wygenerowane i uruchomione za pomocą Search API.

en: (No information available)
pl: (Brak dostępnych informacji)

en: Rendered entity
pl: Wyrenderowana encja

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
pl: Renderuje pojedynczą encję w określonym trybie wyświetlania (np. skrót).

en: Bypass access checks
pl: Omiń sprawdzanie dostępu

en: Unknown parse mode: @mode.
pl: Nieznany tryb parsowania: @mode.

en: Parse mode
pl: Tryb parsowania
