Search API Multi-Index Searches (7.x-1.6) - en to fr translation catalogue (22 entries)

en: Search
fr: Rechercher

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Direct query
fr: Requête directe

en: The query is interpreted as a single keyword, maybe containing spaces or special characters.
fr: La requête est interprétée comme un mot clé unique, pouvant contenir les espaces ou des caractères spéciaux.

en: The entity's ID.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité.

en: The relevance of this search result with respect to the query.
fr: La pertinence de ce résultat de recherche en accord avec la requête.

en: Fulltext search
fr: Recherche en texte intégral

en: Search several or all fulltext fields at once.
fr: Rechercher sur plusieurs ou tous les champs texte en même temps.

en: Search API Query
fr: Requête Search API

en: Query will be generated and run using the Search API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant la Search API.

en: (No information available)
fr: (Aucune information disponible)

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fr: Rend une entité unique dans un mode d'affichage spécifique (par ex. accroche).

en: Bypass access checks
fr: Outrepasser les vérifications d'accès

en: Unknown parse mode: @mode.
fr: Mode d'analyse inconnu : @mode.

en: Trying to search on field @field which is no indexed fulltext field.
fr: Tentative de recherche sur le champ @field qui n'est pas un champ texte intégral (fulltext) indexé.

en: Parse mode
fr: Mode d'analyse
