Search API Pages (7.x-1.3) - en to nl translation catalogue (37 entries)

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Search
nl: Zoeken

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Path
nl: Pad

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: System
nl: Systeem

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Your search yielded no results.
nl: De zoekopdracht heeft geen resultaten opgeleverd.

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Enter your keywords
nl: Trefwoorden invoeren

en: Results per page
nl: Resultaten per pagina

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: In code
nl: In de code

en: Search name
nl: Naam zoeken

en: The changes were successfully saved.
nl: De wijzigingen zijn succesvol opgeslagen.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
nl: <ul>
    <li>Controleer of de spelling correct is.</li>
    <li>Verwijder aanhalingstekens rondom een groep woorden om naar elk woord apart te zoeken. <em>fiets huren</em> geeft meestal meer resultaten dan <em>&quot;fiets huren&quot;</em>.</li>
    <li>De zoekopdracht kan algemener gemaakt worden met <em>OR</em>. <em>fiets OR huren</em> zal meestal meer resultaten geven dan <em>fiets huren</em>.</li>
    </ul>

en: Direct query
nl: Directe query

en: Query type
nl: Type zoekopdracht

en: Delete search page
nl: Zoekpagina verwijderen

en: The following search keys are too short or too common and were therefore ignored: "@list".
nl: De volgende zoekwoorden zijn te kort of komen te vaak voor en werden daarom genegeerd: @list.

en: The search found 1 result in @sec seconds. | The search found @count results in @sec seconds.
nl[0]: 1 resultaat gevonden in @sec seconde.
nl[1]: @count resultaten gevonden in @sec seconde.

en: Search page
nl: Zoekpagina

en: Search pages
nl: Zoekpagina's

en: Add search page
nl: Zoekpagina toevoegen

en: Edit search page
nl: Zoekpagina bewerken

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Enable spell check
nl: Spellingcontrole inschakelen

en: search page
nl: zoekpagina

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Use fewer keywords to increase the number of results.</li>
    </ul>
nl: <ul>
    <li>Controleer of de spelling correct is.</li>
    <li>Verwijder aanhalingstekens rondom een groep woorden om naar elk woord apart te zoeken. <em>fiets huren</em> geeft meestal meer resultaten dan <em>&quot;fiets huren&quot;</em>.</li>
    <li>Gebruik minder trefwoorden om het aantal resultaten te verhogen.</li>
    </ul>
