Search API Pages (7.x-1.4) - en to ar translation catalogue (27 entries)

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: Search
ar: بحث

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Path
ar: المسار

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: ID
ar: المعرف ID

en: System
ar: النظام

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Your search yielded no results.
ar: لا يوجد نتائج لبحثك

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Index
ar: الفهرس

en: Enter your keywords
ar: أدخل كلمات البحث

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Default site language
ar: لغة الموقع الافتراضية

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
ar: <ul>
    <li>تحقق من كتابة الكلمات بشكل صحيح.</li>
    <li>احذف علامات الاقتباس حول العبارة للبحث عن كل كلمة على انفراد <em>مرأب السيارة</em> غالباً تعطي نتائج أكثر من <em>&quot;مرأب السيارة&quot;</em>.</li>
    <li>حاول توسيع نطاق البحث باستخدام <em>OR</em>. <em>مرأب OR سيارة</em> غالباً تعطي نتائج أكثر من <em>مرأب سيارة</em>.</li>
    </ul>

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Search page
ar: صفحة البحث

en: Search pages
ar: صفحات البحث

en: View mode
ar: نمط المشاهدة
