Search API pages (7.x-1.5) - en to cs translation catalogue (32 entries)

en: enabled
cs: zapnuto

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: disabled
cs: vypnuto

en: Description
cs: Popis

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Search
cs: Hledat

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Path
cs: Cesta

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: System
cs: Systém

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Your search yielded no results.
cs: Vyhledávání nenalezlo žádné výsledky.

en: Search results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Index
cs: Rejstřík

en: Keys
cs: Klíče

en: Enter your keywords
cs: Zadejte hledaný termín

en: Results per page
cs: Počet výsledků na stránku

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Widgets
cs: Widgety

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: In code
cs: V kódu

en: Multiple terms
cs: Více termínů

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
cs: <ul>
    <li>Zkontrolujte správnost vašeho pravopisu.</li>
    <li>Smažte uvozovky před a za frázemi pro individuální vyhledávání každého slova. <em>kolo garáž</em> ukaže více výsledků než <em>&quot;kolo garáž&quot;</em>.</li>
    <li>Pamatujte si, že doplnění dotazu o logickou spojku <em>OR</em>, například <em>kolo OR garáž</em> zobrazí více výsledků než <em>kolo garáž</em>.</li>
    </ul>

en: Query type
cs: Typ dotazu

en: Search page
cs: Vyhledávací stránka

en: Search pages
cs: Vyhledávací stránky

en: Add search page
cs: Přidat vyhledávací stránku

en: View mode
cs: Režim zobrazení
