Search API Pages (7.x-1.6) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: disabled
ja: 無効

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Search
ja: 検索

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Path
ja: パス

en: Keywords
ja: キーワード

en: System
ja: システム

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Your search yielded no results.
ja: 検索に一致する結果はありません。

en: Search results
ja: 検索結果

en: Index
ja: インデックス

en: Enter your keywords
ja: 検索キーワードを入力してください

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: In code
ja: コード内

en: The changes were successfully saved.
ja: 変更が保存されました。

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
ja: <ul>
    <li>綴りが正しいかチェックしてください。</li>
    <li>単語がそれぞれ別に検索できるように引用符を取り除いてください。 大抵の場合、<em>bike shed</em> の方が、<em>&quot;bike shed&quot;</em>よりも多くの検索結果が得られます。</li>
    <li>検索条件を緩めるために<em>OR</em>の利用を検討ください。 大抵の場合、<em>bike OR shed</em> の方が <em>bike shed</em>よりも多くの検索結果が得られます。</li>
    </ul>

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: Search page
ja: 検索ページ

en: Search pages
ja: 検索ページ

en: Add search page
ja: 検索ページを追加

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: search page
ja: 検索ページ
