Search API sorts (7.x-1.5) - en to ru translation catalogue (19 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Type
ru: Тип

en: Enabled
ru: Включено

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Default
ru: По умолчанию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Sort
ru: Сортировка

en: Select the available sorts
ru: Выберите доступные сортировки

en: <p>Only index single-value strings or numbers can be used as sorts. See the Fields tab to change indexes (tick the "Indexed" checkboxes).</p>
ru: <p>Только проиндексированные единичные значения или цифры можно использовать при сортировке. Смотрите закладку Поля для изменения индексирования (отметьте "Индексировать" галочкой).</p>

en: Use search sorts
ru: Используйте сортировку поиска

en: Sorts
ru: Сортировки

en: Select the sort fields to display.
ru: Выберите поля сортировки для отображения.
