Search Autocomplete (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (26 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: results
fr: résultats

en: characters
fr: caractères

en: Search block
fr: Bloc de recherche

en: Autocomplete settings
fr: Paramètres d'autocomplétion

en: Choose a search method
fr: Choisir une méthode de recherche

en: Natural sort (no sort)
fr: Tri naturel (résultat non trié)

en: Sort keyword alphabetically
fr: Tri alphabétique

en: Sort by keyword's score
fr: Tri par score

en: Sort by keyword's relevance (slow)
fr: Tri par pertinence (lent)

en: Caution: Some request method can be very slow !
fr: Attention : Certaines méthodes peuvent être lentes !

en: Minimum keyword size that uncouple autocomplete search
fr: Nombres de caractères  minimums provoquant des suggestions d'autocomplétion

en: Limit of the autocomplete search result
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion

en: Test field
fr: Champ test

en: In this field, you can check the appearence of an autocomplete search field.
fr: Dans ce champ, vous pouvez vérifier l'apparence d'un champs d'autocomplétion de recherche.

en: Search autocomplete test field
fr: Champ de test du module Search Autocomplete

en: Enter a keyword and wait for the result.
fr: Entrer un mot-clé et patienter pour obtenir le résultat.

en: administer Search Autocomplete
fr: administrer Search Autocomplete

en: Enable autocomplete on
fr: Activer l'autocomplétion pour

en: Select the search forms that should have autocomplete enabled.
fr: Sélectionner les formulaires de recherche dont l'autocomplétion doit être activée.

en: Search page (node tab only)
fr: Page de recherche (onglet Nœud seulement)

en: Provides aucompletion for Drupal search forms.
fr: Fournit l'autocomplétion dans les formulaires de recherche Drupal.

en: Administer Search Autocomplete
fr: Administrer Search Autocomplete

en: Access administration panel for autocompletion settings.
fr: Accéder au panneau d'administration pour les paramètres d'autocomplétion.

en: Use Search Autocomplete
fr: Utiliser Search Autocomplete

en: Allow usage of autocompletion on forms.
fr: Autoriser l'usage de l'autocomplétion sur les formulaires.
