Secure Login (7.x-1.7) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Comment form
de: Kommentarformular

en: User login form
de: Anmeldeformular

en: User edit form
de: Formular zum Bearbeiten des Benutzerkontos

en: User registration form
de: Benutzerregistrierungsformular

en: Webform
de: Webformular

en: Node form
de: Beitragsformular

en: Site contact form
de: Kontaktformular der Site

en: Personal contact form
de: Persönliches Kontaktformular

en: User password request form
de: Formular für die Passwortanforderung

en: Secure Login module expects the Drupal <code>$conf['https']</code> setting to be at its default value: <code>FALSE</code>. Because it is currently enabled, secure logins cannot be fully implemented because Drupal sets insecure session cookies during login to the secure site.
de: Das Secure Login Modul erwartet, dass die Drupal <code>$conf['https']</code> Einstellung den ursprünglichen Wert <code>FALSE</code> aufweist. Weil sie im Moment aktiviert ist, kann die sichere Anmeldung nicht vollständig implementiert werden. Im Moment weist Drupal unsichere Session Cookie Einstellungen während der Anmeldung auf.

en: Secure base URL
de: Sichere Basis URL

en: The base URL for secure pages. Leave blank to allow Drupal to determine it automatically. It is not allowed to have a trailing slash; Drupal will add it for you. For example: %base_secure_url%. Note that in order for cookies to work, the hostnames in the secure base URL and the insecure base URL must be in the same domain as per the appropriate setting in <code>settings.php</code>, which you may need to modify.
de: Die Basis URL für sichere Seiten. Lassen Sie dieses Feld leer, dann wird sie automatisch erkannt. Ein abschließender Schrägstrich ist nicht erlaubt. Drupal wird ihn automatisch hinzufügen. Zum Beispiel: %base_secure_url%. Damit Cookies funktionieren, folgendes beachten: Der Hostname der sicheren und der unsicheren Basis URL muss der selben Domain angehören, wie in den dazugehörigen Einstellungen der <code>settings.php</code> angegeben. Passen Sie gegebenenfalls diese Einstellungen an.

en: Redirect form pages to secure URL
de: Umleitung von Formularseiten auf eine sichere URL

en: If enabled, any pages containing the forms enabled below will be redirected to the secure URL. Users can be assured that they are entering their private data on a secure URL, the contents of which have not been tampered with.
de: Jede Seite mit einem Formular auf eine sichere URL umleiten.

en: Required forms
de: Erforderliche Formulare

en: Optional forms
de: Optionale Formulare

en: The secure base URL must be a valid URL.
de: Die sichere Basis URL muss eine gültige URL sein.

en: The secure base URL must start with <em>https://</em>.
de: Die sichere Basis URL muss mit <em>https://</em> starten.

en: Secure Login allows user login and other forms to be submitted to a configurable secure (HTTPS) URL from the insecure (HTTP) site. By securing the user login forms, a site can enforce secure authenticated sessions, which are immune to <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Session_hijacking">session sidejacking</a>.
de: Secure Login erlaubt Benutzerlogins und andere Formulare von einer unsicheren (HTTP) Seite auf eine konfigurierbare sichere (HTTPS) URL zu übertragen. Dadurch das Benutzerlogin Formulare gesichert sind, kann eine Website sichere authentifizierte Sitzungen erzwingen, die immun gegen <a href="http://de.wikipedia.org/wiki/Session_Hijacking">Session Hijacking</a> ist.

en: Secure login
de: Secure Login

en: Configure secure login settings.
de: Konfigurieren Sie die Secure Login Einstellungen.

en: If enabled, the following forms will be submitted to the secure URL. These forms must be secured in order to implement basic secure login functionality.
de: Die folgende Formulare per sicherer URL übertragen. Diese Formulare müssen gesichert sein, um eine grundlegende sichere Anmeldung zu gewährleisten.

en: User login block form
de: Formular zur Anmeldung in einem Block

en: User password reset form
de: Formular zum Zurücksetzen des Passwortes für einen Nutzer

en: Other forms accessible to anonymous users may optionally be secured. If enabled, the following forms will be submitted to the secure URL.
de: Andere Formulare, die Gästen zugänglich sind, sollten wahlweise abgesichert werden. Falls aktiviert, werden folgende Formulare über eine gesicherte URL übertragen.
