Securimage CAPTCHA (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (28 entries)

en: Type
hu: Típus

en: Image
hu: Kép

en: none
hu: nincs

en: Audio
hu: Hanganyag

en: Code
hu: Kód

en: Example
hu: Példa

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Code length
hu: Kód hossza

en: Spam control
hu: Reklámszemét felügyelet

en: Characters to use in the code
hu: A kódban használt karakterek

en: Challenge description
hu: Feladat leírása

en: Math Question
hu: Matematikai kérdés

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90).
hu: A háttérszín tizenhatos számrendszerbeli értéke (Például #FFF vagy #FFCE90).

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
hu: A szöveg színének tizenhatos számrendszerbeli értéke (Például #FFF vagy #FFCE90).

en: Distortion and noise
hu: Torzítás és zaj

en: Distortion level
hu: Torzítási szint

en: Noise level
hu: Zajszint

en: File format
hu: Fájlformátum

en: Expiration time
hu: A lejárat ideje

en: Image height
hu: Kép magasság

en: Image width
hu: Kép szélesség

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
hu: A kép CAPTCHA hátterének, szövegszínének és fájlformátumának beállítása.

en: @level - no distortion
hu: @level - nincs torzítás

en: @level - low
hu: @level - alacsony

en: @level - medium
hu: @level - közepes

en: @level - high
hu: @level - magas

en: Font example
hu: Betűtípus példa
