Security Review (7.x-1.2) - en to ja translation catalogue (16 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Enable
ja: 有効

en: Settings
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Error
ja: エラー

en: Advanced
ja: 高度

en: Details
ja: 詳細

en: Skip
ja: スキップ

en: authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Error reporting
ja: エラー報告

en: anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Private files
ja: プライベートファイル

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: Temporary files
ja: 一時ファイル

en: Users with elevated access on the site (trusted users) who have a their account password the same as their username. It is recommended you enforce a password strength policy to avoid an attacker easily gaining access to your site.
ja: サイトの昇格されたアクセス権を持つユーザー (信頼できるユーザー) で、自分のユーザー名と同じアカウントパスワードを持つユーザー。 攻撃者がサイトに容易にアクセスできないようにするため、パスワード強度ポリシーを適用することをお勧めします。

en: The following files and directories appear to be writeable by your web server. In most cases you can fix this by simply altering the file permissions or ownership. If you have command-line access to your host try running "chmod 644 [file path]" where [file path] is one of the following paths (relative to your webroot). For more information consult the <a href="!link">Drupal.org handbooks on file permissions</a>.
ja: 次のファイルとディレクトリは、Webサーバーによって書き込み可能であるように見えます。 ほとんどの場合、ファイルのアクセス権や所有権を変更するだけで問題を解決できます。 あなたのホストへのコマンドラインアクセスがある場合は、 "chmod 644 [file path]"を実行してみてください。ここで、[file path]は以下のパスのうちの1つです (Webルートとの相対パス)。 詳細については、<a href="!link">ファイルのアクセス許可に関するDrupal.orgハンドブック</a>を参照してください。
