SeeD Theme (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Close
fr: Fermer

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Preface First
fr: Première préface

en: Postscript First
fr: Postscript Premier

en: Text only. Dont forget to include spaces.
fr: Texte seulement. Ne pas oublier d'inclure les espaces.

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Submitted by !username on !datetime.
fr: Soumis par !username le !datetime.

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Show the homepage link in breadcrumbs
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Preface Second
fr: Deuxième préface

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer Third
fr: Troisième pied de page
