SeeD Theme (7.x-2.0-beta6) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Updated:
id: Di-update:

en: Navigation
id: Navigasi

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Close
id: Tutup

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Go to page @number
id: Ke halaman @number

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: Text only. Dont forget to include spaces.
id: Teks saja. Jangan lupa untuk memasukkan spasi.

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Status message
id: Pesan status

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Show the homepage link in breadcrumbs
id: Tampilkan link breadcrumbs di halaman utama
