SeeD Theme (7.x-2.0-beta4) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Content
pt: Conteúdo

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: Navigation
pt: Navegação

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Close
pt: Fechar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Display breadcrumb
pt: Exibir trilha de navegação

en: Breadcrumb separator
pt: Separador de trilha de navegação

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
pt: Adicionar um separador ao final da trilha de navegação

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
pt: Útil quando a trilha de navegação é colocada logo antes do título.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
pt: Adicionar o título da página ao final da trilha de navegação

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
pt: Útil quando a trilha de navegação não é colocada logo antes do título.

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Submitted by !username on !datetime.
pt: Enviado por !username em !datetime.

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: Footer Third
pt: Terceiro rodapé
