Seeds (7.x-1.21) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Help
fr: Aide

en: Separator
fr: Séparateur

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Middle column
fr: Colonne du milieu

en: Right side
fr: Côté droit

en: Footer
fr: Pied de page

en: Hidden
fr: Caché

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: Sidebar Left
fr: Barre latérale Gauche

en: Sidebar Right
fr: Barre latérale Droite

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
fr: Le texte du titre est utilisé comme une infobulle lorsqu'un utilisateur survole l'image avec sa souris. Ajouter un texte du titre facilite la compréhension du contexte d'une image et améliore l'usage.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.

en: After Content
fr: Après Contenu
