Seeds - Drupal Starter Kit (7.x-1.32) - en to hu translation catalogue (22 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Content
hu: Tartalom

en: Help
hu: Súgó

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Left side
hu: Bal oldal

en: Middle column
hu: Középső oszlop

en: Right side
hu: Jobb oldal

en: Footer
hu: Lábléc

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Alt Text
hu: Helyettesítő szöveg

en: Sidebar Left
hu: Bal oldalsáv

en: Sidebar Right
hu: Jobb oldalsáv

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Top Bar
hu: Felső sáv

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
hu: A title szöveg az egérmutató csúcsánál  jelenik meg, ha a felhasználó a kép felé viszi az egeret. A title text hozzáadásával könnyebb egy képet kontextusba helyezni és javul a használhatóság is.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
hu: Az alternatív szöveget képernyőolvasók és keresőmotorok használják valamint akkor lehet rá szükség, ha a képet nem lehet betölteni. Az alt szöveg alkalmazásával javul az akadálymentesség és a keresőmotor-optimalizáció.

en: Toggle navigation
hu: Navigáció átkapcsolása
