Seeds - Drupal Starter Kit (7.x-1.5) - en to nl translation catalogue (21 entries)

en: Content
nl: Inhoud

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Left side
nl: Linkerkant

en: Middle column
nl: Middelste kolom

en: Right side
nl: Rechterkant

en: Footer
nl: Voet

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Alt Text
nl: Alternatieve tekst

en: Sidebar Left
nl: Linker zijbalk

en: Sidebar Right
nl: Rechter zijbalk

en: Primary
nl: Primair

en: Secondary
nl: Secundair

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Before Content
nl: Voor de inhoud

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
nl: De 'title'-tekst wordt gebruikt als pop-up-beschrijving naast de muisaanwijzer, wanneer een gebruiker daarmee over een afbeelding beweegt. Door de 'title'-tekst wordt de afbeeldingscontext beter begrepen en het verhoogt de gebruiksvriendelijkheid.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
nl: Alternatieve tekst wordt gebruikt door schermlezers, zoekmachines en wanneer de afbeelding niet weergegeven kan worden. Door het toevoegen van een 'alt'-tekst wordt de toegankelijkheid en vindbaarheid verhoogd.

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: After Content
nl: Na de inhoud
