Select2 Field Widget (7.x-2.0) - en to it translation catalogue (10 entries)

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Separator
it: Separatore

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Starts with
it: Inizia con

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.
