Select2 Field Widget (7.x-2.10) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Search
fr: Rechercher

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Separator
fr: Séparateur

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Width
fr: Largeur

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Starts with
fr: Commence par

en: Deny any new terms
fr: Refuser tout nouveau terme

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Allow and insert new terms
fr: Autoriser et insérer de nouveaux termes

en: Allow new terms and insert them into a separate vocabulary
fr: Autoriser de nouveaux termes et les insérer dans un vocabulaire séparé

en: Vocabulary for new terms
fr: Vocabulaire pour les nouveaux termes

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée
