Select (or other) (7.x-2.16) - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Save
sv: Spara

en: Fields
sv: Fält

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Other
sv: Övriga

en: !title field is required.
sv: Fält !title är obligatoriskt.

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
sv: Du har inte tillåtelse att mata in PHP-kod.

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta listan med tillåtna värden ovan.

en: Sort options
sv: Alternativ för sortering

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: My example Field
sv: Mitt exempelfält

en: Option 1
sv: Alternativ 1

en: Option 2
sv: Alternativ 2

en: Option 3
sv: Alternativ 3

en: Other (please type with your fingers)
sv: Annat (var vänlig mata in)

en: My checkboxes example
sv: Exempel på mina kryssrutor

en: Select (or other)
sv: Välj (eller annat)

en: Provides a select box form element with additional option 'Other' to give a textfield.
sv: Tillhandahåller ett formulärselement för kryssrutor med ytterligare alternativ "Annat" för att erhålla ett textfält.

en: A list of values that are, by default, available for selection. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and the label is what will be displayed to the user.
sv: En lista med värden som per förvalt finns tillgängligt som val. Skriv in ett värde per rad, i formatet nyckel|etikett. Nyckeln är det värde som kommer att lagras i databasen, och etiketten är vad som kommer att visas för användaren.

en: Select (or other) list
sv: Lista för välj (eller annat)

en: Select (or other) check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar för välj (eller annat)

en: Available options
sv: Tillgängliga alternativ

en: <em>Other</em> option
sv: <em>Annat</em> alternativ

en: Label for the option that the user will choose when they want to supply an <em>other</em> value.
sv: Etikett för alternativet som användaren kommer att välja när de vill mata in ett <em>annat</em> värde.

en: <em>Other</em> value as default value
sv: <em>Annat</em> värde som förvalt värde

en: If any incoming default values do not appear in <em>available options</em> (i.e. set as <em>other</em> values), what should happen?
sv: Vad skall hända om ett inkommande förvalt värde inte finns i <em>tillgängliga alternativ</em> (till exempel inställt som <em>annat</em> värde)?

en: Ignore the values
sv: Ignorera värdena

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: The description of this element.
sv: Beskrivningen på detta element.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of available options. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the available options list above.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som skall returnera en spärrad lista av tillgängliga värden. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt kommer listan som returneras av denna kod att åsidosätta de tillgängliga värdena i listan ovan.

en: You must provide <em>Available options</em>.
sv: Du måste ange <em>Tillgängliga alternativ</em>.

en: Description of other field.
sv: Beskrivning av annat fält.

en: Add the values to the other textfield
sv: Lägg till värdena till det andra textfältet

en: Append the values to the current list
sv: Lägg till värdena till den nuvarande listan

en: Append the values to the available options
sv: Lägg till värdena till de tillgängliga alternativen

en: Available options PHP
sv: PHP för tillgängliga alternativ
