Semantic UI (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (66 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Remove
fr: Retirer

en: Comments
fr: Commentaires

en: Search
fr: Rechercher

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: Region
fr: Région

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Create
fr: Créer

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Block
fr: Bloc

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Warning
fr: Avertissement

en: reply
fr: répondre

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Restore
fr: Restaurer

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Username or e-mail address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse électronique.

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: The block cannot be placed in this region.
fr: Le bloc ne peut pas être placé dans cette région.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Informative message
fr: Message informatif

en: Write
fr: Écrire
