Semantic UI (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (59 entries)

en: Home
id: Beranda

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Remove
id: Hapus

en: Comments
id: Komentar

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Region
id: Wilayah

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Error
id: Kesalahan

en: Create
id: Buat

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Block
id: Blok

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Warning
id: Peringatan

en: reply
id: balas

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: You are here
id: Anda di sini

en: Apply
id: Terapkan

en: Go to page @number
id: Ke halaman @number

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Restore
id: Pulihkan

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Username or e-mail address
id: Nama anggota atau alamat email

en: @current of @max
id: @current dari @max

en: Drag to re-order
id: Drag untuk mengatur urutan

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: Search form
id: Form pencarian

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
id: Kewenangan ini adalah turunan dari pemeran pengguna terdaftar.

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: The block cannot be placed in this region.
id: Blok tidak dapat ditempatkan di wilayah ini.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua
