Semantic UI (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (64 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Search
hi: खोज

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Create
hi: बनाएँ

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Warning
hi: चेतावनी

en: OK
hi: ठीक है

en: Forum
hi: फोरम

en: reply
hi: जवाब दें

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Info
hi: जानकारी

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Rebuild
hi: पुनर्निर्माण

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Username or e-mail address
hi: सदस्यनाम या फिर ईमेल पता

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Drag to re-order
hi: पुनःक्रमित करने के लिए खींचें|

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: The block cannot be placed in this region.
hi: ब्लॉक इस क्षेत्र में नहीं रखा जा सकता

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा
