Semantic UI (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (62 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Confirm
it: Conferma

en: Remove
it: Elimina

en: Comments
it: Commenti

en: Search
it: Cerca

en: Weight
it: Peso

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Region
it: Regione

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Error
it: Errore

en: Create
it: Crea

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Warning
it: Avviso

en: reply
it: rispondi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Info
it: Informazioni

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Apply
it: Applica

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: Restore
it: Ripristina

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Username or e-mail address
it: Nome utente o indirizzo email

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: The block cannot be placed in this region.
it: Il blocco non può essere posizionato in questa regione.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale
