Semantic UI (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Home
pt: Início

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Remove
pt: Remover

en: Comments
pt: Comentários

en: Search
pt: Buscar

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Region
pt: Região

en: Configure
pt: Configurar

en: Error
pt: Erro

en: Create
pt: Criar

en: Last post
pt: Último post

en: Block
pt: Bloco

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Warning
pt: Aviso

en: Forum
pt: Fórum

en: reply
pt: responder

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Topics
pt: Tópicos

en: Info
pt: Informações

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Add Comment
pt: Adicionar Comentário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: @user's picture
pt: Foto de @user

en: Restore
pt: Recuperar

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Username or e-mail address
pt: Nome de usuário ou e-mail

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: No blocks in this region
pt: Não há nenhum bloco nesta região

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
pt: Essa permissão é herdada do papel de usuário autenticado.

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: The block cannot be placed in this region.
pt: O bloco não pode ser colocado nessa região.

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Informative message
pt: Mensagem informativa
