Semantic Views (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: List
it: Elenco

en: None
it: Nessuno

en: Views
it: Viste

en: Fields
it: Campi

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Element
it: Elemento

en: Row
it: Riga

en: Class attribute
it: Classi da aggiungere

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Skip empty fields
it: Salta i campi vuoti

en: Insert a %hash where you want row enumeration.
it: Inserisci un %hash dove vuoi il numero di riga.

en: FIRST/LAST every n<sup>th</sup>
it: PRIMO/ULTIMO ogni n<sup>esimo</sup> elemento

en: Display "@display" overrides fields and must also override the row style plugin.
it: La visualizzazione "@display" sovrascrive i campi, quindi deve anche sovrascrivere la visualizzazione dello stile di riga.

en: Grouping title
it: Titolo del raggruppamento

en: First and last classes
it: Classi per il primo e l'ultimo elemento

en: FIRST class attribute
it: Classe per il PRIMO elemento

en: LAST class attribute
it: Classe per l'ULTIMO elemento

en: Striping class attributes
it: Rimuovi le classi dagli attributi

en: <p>Add additional fields to this display in order to get any available replacement patterns.</p>
it: <p>Aggiungi dei campi a questa visualizzazione per rendere disponibili degli schemi di sostituzione.</p>

en: <p>The following replacement patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right.</p>
it: <p>I seguenti schemi di sostituzione sono disponibili per questa visualizzazione. Usa gli schemi di sostituzione visualizzati nella sinistra per visualizzare il valore indicato a destra.</p>
