Service links (7.x-2.1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Font
id: fonta

en: Small
id: Kecil

en: Icon
id: Ikon

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Locale
id: Lokal

en: Width
id: Lebar

en: Medium
id: Sedang

en: Counter
id: Penghitung

en: Show
id: Tampilkan

en: Style
id: Gaya

en: Standard
id: Standar

en: Page specific visibility settings
id: Pengaturan tampilan menurut halaman

en: Services
id: Layanan

en: Default style
id: Gaya baku

en: Displays
id: Tampilan

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Wide
id: Lebar

en: I Like it
id: Saya suka
