Service links (7.x-2.1) - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Font
pt: Fonte

en: Small
pt: Pequeno

en: Icon
pt: Ícone

en: Text
pt: Texto

en: Teaser view
pt: Exibir teaser

en: Full-page view
pt: Exibição de página inteira

en: Teasers and full-page view
pt: Chamadas e exibição de página inteira

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Locale
pt: Idioma

en: New window
pt: Nova Janela

en: Width
pt: Largura

en: Medium
pt: Médio

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Counter
pt: Contador

en: Image and text
pt: Imagem e texto

en: Show
pt: Exibir

en: When to display the services in the links section.
pt: Quando exibir os serviços na seção de links.

en: Service links in nodes
pt: Links de serviços em nodes

en: Service links
pt: Service Links

en: Control which and where service links should be active.
pt: Controle como e onde o service links deve ser ativado.

en: Submit this post on reddit.com.
pt: Enviar este post para reddit.com

en: Submit this post on newsvine.com.
pt: Enviar este post para newsvine.com

en: Submit this post on furl.net.
pt: Enviar este post para furl.net

en: Share on Facebook.
pt: Compartilhar no Facebook.

en: Style
pt: Estilo

en: Standard
pt: Padrão

en: Token help
pt: Ajuda do Token

en: Same window
pt: Mesma janela

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.
pt: Exibe links para redes sociais, como Digg, del.icio.us, reddit, Technorati, etc.

en: Page specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade por página

en: Services
pt: Serviços

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: PDF version
pt: Versão PDF

en: Displays
pt: Exibições

en: Compact
pt: Compacto

en: Like
pt: Curtir

en: Related
pt: Relacionado

en: All pages except those listed
pt: Todas as páginas, exceto as listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas nas quais este código PHP retorna <code>TRUE</code> (apenas para usuários avançados)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, digite o código PHP entre %php. Note que executar código PHP incorreto pode quebrar o seu site Drupal.

en: Share on MySpace.
pt: Compartilhar no MySpace

en: Facebook Share
pt: Compartilhar no Facebook

en: Show counter
pt: Mostrar contador

en: Printable version
pt: Versão para impressão

en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

en: No Count
pt: Sem Contagem

en: Share on Facebook
pt: Compartilhe no Facebook

en: Service Name
pt: Nome do Serviço

en: Only Text
pt: Somente Texto

en: Only Image
pt: Somente Imagem

en: Image and Text
pt: Imagem e Texto

en: Don't show links if the content is unpublished
pt: Não mostrar links se o conteúdo não está publicado

en: Extra Options
pt: Opções Adicionais

en: Open link in...
pt: Abrir link em...

en: Only when requested
pt: Somente quando requisitado

en: Domain to redirect
pt: Domínio para redirecionar

en: Add this page in your favorites
pt: Adicione esta página em seus favoritos

en: Send to a friend
pt: Enviar para um amigo

en: Share this on Twitter
pt: Compartilhar no Twitter

en: Publish this post to LinkedIn
pt: Publicar este post no LinkedIn

en: Add to Blinklist
pt: Adicionar ao Blinklist

en: Add to Alltagz.
pt: Adicionar ao Alltagz

en: Dark
pt: Escuro

en: Facebook Like
pt: Like do Facebook

en: Wide
pt: Largo
