Service links (7.x-2.3) - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Font
ja: フォント

en: Small
ja: 小

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Inline
ja: インライン

en: Locale
ja: ロケール

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Medium
ja: 中程度

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Counter
ja: カウンター

en: Button
ja: ボタン

en: Image and text
ja: 画像とテキスト

en: Show
ja: 表示

en: Service links
ja: サービスリンク

en: Control which and where service links should be active.
ja: どの、どこのサービスリンクがアクティブにされるかを制御します。

en: Bookmark/Search this post
ja: この投稿をブックマーク/検索

en: Empty
ja: 空

en: Style
ja: スタイル

en: Standard
ja: 標準

en: Same window
ja: 同じウィンドウ

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.
ja: Digg、del.icio.us、reddit、Technoratiのようなソーシャル共有ウェブサイトへのリンクを表示します。

en: Page specific visibility settings
ja: ページ固有の表示設定

en: Services
ja: サービス

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Max width
ja: 最大の幅

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Bubble
ja: バブル

en: Only Image
ja: 画像のみ

en: Image and Text
ja: 画像とテキスト

en: Don't show links if the content is unpublished
ja: コンテンツが非公開の場合はリンクを表示しない

en: Show for content types or categories
ja: 表示対象のコンテンツタイプまたはカテゴリ

en: Set the content types or categories you want to display links for.
ja: リンクを表示するコンテンツタイプまたはカテゴリを設定します。

en: Show terms from the selected vocabularies
ja: 選択した分類用語のタームに表示する

en: Where to show service links
ja: サービスリンクを表示する場所

en: Show Service Links on specific pages
ja: 特定のページにサービスリンクを表示する

en: How to display Service Links
ja: サービスリンクの表示方法

en: Don't show links if the actual user is the author of the node
ja: 実際のユーザーがノードの作成者である場合はリンクを表示しない

en: Service Links in nodes
ja: ノード中のリンク

en: Print the label
ja: ラベルを出力する

en: Assign a weight
ja: 重みを指定する

en: The weight help to place the Service Links section above or below the other elements.
ja: 重みを使用してサービスリンクのセクションを他の要素の上または下に配置します。

en: Callback function
ja: コールバック関数
