Service links (7.x-2.3) - en to nl translation catalogue (214 entries)

en: Pages
nl: Pagina's

en: Group
nl: Groep

en: Language
nl: Taal

en: Action
nl: Actie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Size
nl: Grootte

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Font
nl: Lettertype

en: Small
nl: Klein

en: Icon and text
nl: Icoon en tekst

en: Text
nl: Tekst

en: Layout
nl: Lay-out

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: New window
nl: Nieuw venster

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Counter
nl: Teller

en: Button
nl: Knop

en: Image and text
nl: Afbeelding en tekst

en: Show
nl: Weergeven

en: Service links
nl: Servicelinks

en: Control which and where service links should be active.
nl: Beheer welke en waar servicelinks actief zijn.

en: Bookmark/Search this post
nl: Aan favorieten toevoegen/Deze pagina zoeken

en: Empty
nl: Leeg

en: Style
nl: Stijl

en: Standard
nl: Standaard

en: Token help
nl: Hulp voor Token

en: Same window
nl: Hetzelfde venster

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.
nl: Links weergeven naar sociale netwerksites zoals Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.

en: Page specific visibility settings
nl: Pagina-specifieke zichtbaarheidsinstellingen

en: Services
nl: Diensten

en: Recommend
nl: Aanbevelen

en: Light
nl: Licht

en: Annotation
nl: Notitie

en: PDF version
nl: PDF-versie

en: Displays
nl: Weergaven

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: All pages except those listed
nl: Alle pagina's behalve de genoemde

en: Only the listed pages
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
nl: Pagina's waarop deze PHP-code <code>TRUE</code> teruggeeft (alleen voor experts)

en: Pages or PHP code
nl: Pagina's of PHP-code

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
nl: Als voor de PHP-optie is gekozen, voer dan PHP-code in tussen %php. Let op dat het uitvoeren van foutieve PHP-code de website onbereikbaar kan maken.

en: Bubble
nl: Ballon

en: Printable version
nl: Afdrukbare versie

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: No Count
nl: Geen teller

en: Share on Facebook
nl: Deel op Facebook

en: App ID
nl: App-ID

en: Service Name
nl: Servicenaam

en: Only Text
nl: Alleen tekst

en: Only Image
nl: Alleen afbeelding

en: Image and Text
nl: Afbeelding en tekst

en: Don't show links if the content is unpublished
nl: De servicelinks niet tonen als de inhoud niet gepubliceerd is

en: Bookmark/Search this post with
nl: Aan favorieten toevoegen/Zoek deze pagina met

en: Extra Options
nl: Extra opties

en: Open link in...
nl: Link openen in...

en: Append the following text to your URL
nl: De volgende tekst toevoegen aan de URL

en: Short Links
nl: Korte links

en: Use short links
nl: Korte links gebruiken

en: Only when requested
nl: Alleen wanneer het wordt aangevraagd

en: How generate short links
nl: Verkorte links aanmaken

en: If you select "Short URL," it will use the service selected with the <a href="@shorten">Shorten URLs module</a>. If you have not enabled the module, Service Links will default to TinyURL.
nl: Met de keuze 'Korte URL' wordt de service gebruikt die is gekozen in de module <a href="@shorten">Shorten URLs</a>. Als deze module niet ingeschakeld is dan zal Service Links gebruikmaken van TinyURL.

en: Use node/xxx alias
nl: Alias node/xxx gebruiken

en: Use Short Url service
nl: Korte URL-service gebruiken

en: Redirect only the Domain name
nl: Alleen de domeinnaam verwijzen

en: Combo: domain redirect and node/xxx alias
nl: Combinatie: domeinverwijzing en alias 'node/xxx'

en: Domain to redirect
nl: Domeinnaam om naar te verwijzen

en: Domain redirect address is not set.
nl: Adres voor domeinverwijzing is niet ingevoerd.

en: No trailing slash!
nl: Zonder '/' erachter!

en: Show %name link
nl: %name-link weergeven

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc..
nl: Links weergeven naar sociale netwerksites zoals Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.

en: Service links with FishEye effect
nl: Service Links met FishEye-effect

en: How the service links will appear in the block.
nl: Weergave van Service Links in een blok

en: Alternative icon folder
nl: Alternatieve-iconenmap

en: Service Links
nl: Servicelinks

en: Add this page in your favorites
nl: Deze pagina aan uw favorieten toevoegen

en: Send to a friend
nl: Stuur door naar een vriend

en: Share this on Twitter
nl: Deel dit op Twitter

en: Publish this post to LinkedIn
nl: Publiceer dit bericht op LinkedIn

en: Add to Blinklist
nl: Deel dit op Blinklist

en: Add a news on Diggita
nl: Voeg nieuws toe aan Diggita

en: Add a news on ZicZac
nl: Voeg nieuws toe aan ZicZac

en: Add a news on OkNotizie
nl: Voeg nieuws toe aan OkNotizie

en: Add a news on Segnalo.com
nl: Voeg nieuws toe aan Segnalo.com

en: Vote on Wikio
nl: Op Wikio stemmen

en: Share this on VKontakte
nl: Deel dit op VKontakte

en: Share this on Bloggy
nl: Deel dit op Bloggy

en: Share this on Pusha
nl: Deel dit op Pusha

en: Basque Services
nl: Baskische webdiensten

en: Provide the Basque Services: Zabaldu, Bildu, Aupatu
nl: Ondersteunt de Baskische webdiensten: Zabaldu, Bildu, Aupatu

en: Dutch Services
nl: Nederlandse services

en: Provide the Dutch Services: eKudos, Hyves, Nujij
nl: Ondersteun de Nederlandse webdiensten: eKudos, Hyves, NUjij

en: Favorite Services
nl: Favoriete services

en: Add the page in your favorite, work with Chrome, Firefox, IE, Opera
nl: Voeg de pagina toe aan uw favorieten in Chrome, Firefox, IE of Opera

en: General Services
nl: Algemene services

en: German Services
nl: Duitse services

en: Hungarian Services
nl: Hongaarse services

en: Provide the Hungarian Service: iWiW
nl: Ondersteun de Hongaarse webdienst: iWiW

en: Italian Services
nl: Italiaanse services

en: Provide the Italian Services: Diggita, Meemi, OkNotizie, Segnalo.com, TechNotizie, Wikio, ZicZac
nl: Ondersteun de Italiaanse webdiensten: Diggita, Meemi, OkNotizie, Segnalo.com, TechNotizie, Wikio, ZicZac

en: Russian Services
nl: Russische services

en: Provide the Russian Services (12+3): 100zakladok, Ruspace, Mister Wong, Memori, Moemesto, MyScoop, Vaau, Yandex, LinkStore, Bobrdobr, Lopas, Communizm, Newsland, News2, Smi2
nl: Ondersteun de Russische webdiensten: 100zakladok, Ruspace, Mister Wong, Memori, Moemesto, MyScoop, Vaau, Yandex, LinkStore, Bobrdobr, Lopas, Communizm, Newsland, News2, Smi2

en: Spanish Services
nl: Spaanse services

en: Provide the Spanish Services: Barrapunto, Fresqui, Latafanera, Meneame, Tuenti
nl: Ondersteun de Spaanse webdiensten: Barrapunto, Fresqui, Latafanera, Meneame, Tuenti

en: Swedish Services
nl: Zweedse services

en: Provide the Swedish Services: Bloggy, Pusha
nl: Ondersteun de Zweedse webdiensten: Bloggy, Pusha

en: Dark
nl: Donker

en: Box Count
nl: Veld met teller

en: Button Count
nl: Knop met teller

en: Show Faces
nl: Profielafbeeldingen weergeven

en: No services available.
nl: Geen services beschikbaar.

en: Show for content types or categories
nl: Weergeven voor inhoudstypen of categorieën

en: Set the content types or categories you want to display links for.
nl: Stel de inhoudstypen of categorieën in waarbij u wil dat de servicelinks worden weergegeven.

en: Show terms from the selected vocabularies
nl: Toon termen van de geselecteerde woordenlijsten

en: Where to show service links
nl: Waar dienen de servicelinks te worden weergegeven

en: Show Service Links on specific pages
nl: Toon servicelinks op specifieke pagina's

en: How to display Service Links
nl: Hoe de service-links worden weergegeven

en: Choose a style
nl: Een stijl kiezen

en: Don't show links if the actual user is the author of the node
nl: De servicelinks niet tonen als de auteur van de node de pagina bezoekt

en: Service Links in nodes
nl: Servicelinks in nodes

en: Print the label
nl: Het label printen

en: Assign a weight
nl: Een gewicht toewijzen

en: The weight help to place the Service Links section above or below the other elements.
nl: Met behulp van het gewicht kunnen Service-links boven of onder andere gedeelten worden geplaatst.

en: Service Links icons
nl: Servicelinks-iconen

en: Standard folder
nl: Standaardmap

en: Use the default icons if missing
nl: Standaardiconen gebruiken als alternatieve iconen ontbreken

en: Check every icon in the standard folder and if not available, consider the default path %path
nl: Ieder icoon in de standaardmap controleren en indien niet beschikbaar het standaardpad %path gebruiken.

en: This text will be inserted at the end of the current URL (i.e. %param => %url)
nl: Deze tekst zal worden toegevoegd aan het einde van de huidige URL (bijv.: %param => %url)

en: How to fill the title tag
nl: Gebruik van het titel-label

en: Use the original node title
nl: De oorspronkelijke titel gebruiken

en: Override the original title
nl: De oorspronkelijke titel overschrijven

en: The path for custom icons is not valid
nl: Het pad voor alternatieve iconen is niet geldig

en: You need to load at least one of XXX Services module, please enable them in <a href="@url">admin > modules</a> page
nl: Minimaal één van XXX Services-module inschakelen op de pagina <a href="@url">admin > modules</a>

en: Link always to the front page
nl: Altijd naar de voorpagina linken

en: Use CTRL + D to add this to your bookmarks
nl: Gebruik CTRL + D om deze pagina toe te voegen aan uw favorieten

en: Service Links Group
nl: Service Links-groep

en: Load the CSS file generated by Service Links
nl: De CSS aangemaakt door de Servicelinks-module inladen

en: Service Links will build the files needed everytime the modifies are saved in Services tab.
nl: Iedere keer dat er veranderingen worden opgeslagen in de Services-tab zal Service Links de benodigde bestanden aanmaken.

en: Only Image (with Sprite)
nl: Alleen afbeelding (met sprite)

en: Image and Text (with Sprite)
nl: Afbeelding met tekst (met sprite)

en: Service Links Displays
nl: Service Links-weergaven

en: Provide the integration between Service Links and Node Displays (Display Suite)
nl: Ondersteunt de integratie tussen Service Links en Node Displays (Display Suite)

en: Service Links Sprites
nl: Service Links-Sprites

en: Add the ability to handle sprites with Service Links
nl: Biedt de mogelijk om sprites te gebruiken met Service Links

en: Twitter Widget
nl: Twitter-widget

en: Via user
nl: Via gebruiker

en: Add here your screen name.
nl: Uw schermnaam hier toevoegen.

en: A good value for button layout is 100, for box layout is 80 and for standard layout 450
nl: Een goede waarde voor de opmaak van een knop is 100, voor de opmaak van een box 80 en voor standaardopmaak 450

en: Icon Link
nl: Icoonlink

en: Tall
nl: Groot

en: Linkedin Share Button
nl: LinkedIn Share-knop

en: Count Mode
nl: Telmodus

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Post on Diigo
nl: Post op Diigo

en: Add to Wykop
nl: Deel dit op Wykop

en: Add to Blip
nl: Deel dit op Blip

en: Add to Sledzik
nl: Deel dit op Sledzik

en: Share this post on Facebook
nl: Deel dit bericht op Facebook

en: Tweet This
nl: Tweet dit

en: I Like it
nl: Vind ik leuk

en: Plus it
nl: +1 dit

en: Share on Linkedin
nl: Deel op LinkedIn

en: Farsi Services
nl: Perzische diensten

en: Provide the German Services: Alltagz, Colivia, Icio, InfoPirat, Linkarena, MeinVZ, Mister Wong, Netselektor, Oneview, Readster, seekXL, SeoIGG, Weblinkr, Webnews, Xing, Yigg
nl: Ondersteunt de Duitse webdiensten: Alltagz, Colivia, Icio, InfoPirat, Linkarena, MeinVZ, Mister Wong, Netselektor, Oneview, Readster, seekXL, SeoIGG, Weblinkr, Webnews, Xing, Yigg

en: Polish Services
nl: Poolse diensten

en: Provide the Polish Services: Blip, Wykop, Sledzik
nl: Ondersteunt de Poolse webdiensten: Blip, Wykop, Sledzik

en: Print Services
nl: Print-diensten

en: If you have alternative icons enter here the relative path from your index.php without trailing slash (i.e. %path1 or %path2)
nl: Als er alternatieve iconen beschikbaar zijn, voer dan hier het relatieve pad in vanaf index.php, zonder voorafgaande '/' (bijv. %path1 of %path2).

en: Access to Service Links
nl: Toegang tot Service Links

en: Use PHP for Service visibility
nl: PHP gebruiken voor service-zichtbaarheid

en: Service links for not-node pages
nl: Service Links voor niet node-pagina's

en: Service Links Field @name
nl: Service Links-veld @name

en: Provide the Farsi services: Balatarin, Donbaleh, Friendfa, Viwio.
nl: Ondersteunt de Farsi webdiensten: Balatarin, Donbaleh, Friendfa, Viwio.

en: Callback function
nl: Callback-functie

en: Pin It
nl: Pin dit

en: Share on MySpace
nl: Deel dit op MySpace

en: Pinterest Button
nl: Pinterest-knop

en: Enter the complete address without trailing slash (i.e. %name)
nl: Voer het complete adres in zonder schuine streep aan het einde (bijvoorbeeld: %name)

en: Please use your browser to bookmark this page.
nl: Gebruik de browser om deze pagina toe te voegen aan uw favorieten.

en: A good value for button layout is 21, for box layout is 65 and for standard layout is 80
nl: Een goede waarde voor knopopmaak is '21', voor blokopmaak '65' en voor standaardopmaak '80'

en: This works only when the standard layout is set on
nl: Dit werkt alleen als de standaardopmaak geselecteerd is

en: You may generate your app ID at the <a href=@url>Facebook apps</a> page
nl: U kunt een eigen app-ID aanmaken op de pagina<a href="@url">Facebook Apps</a>

en: Add to nujij
nl: Deel dit op NUjij

en: Tip this on Hyves
nl: Deel dit op Hyves

en: Share this on Viwio
nl: Deel dit op Viwio

en: Add to Alltagz
nl: Deel dit op Alltagz

en: Add to Infopirat
nl: Deel dit op Infopirat

en: Add to Linkarena
nl: Deel dit op Linkarena

en: Add to Yigg.de
nl: Deel dit op Yigg.de

en: Share on MeinVZ, StudiVZ or SchuelerVZ
nl: Deel dit op MeinVZ, StudiVZ or SchuelerVZ

en: Share on Xing
nl: Deel dit op Xing

en: Add to iWiW
nl: Deel dit op iWiW

en: Add to Meneame
nl: Deel dit op Meneame

en: Add to La Tafanera
nl: Deel dit op La Tafanera

en: Share on Tuenti
nl: Deel dit op Tuenti

en: Facebook Like, Facebook Share, Google Plus One, Linkedin Share Button, Pinterest, Twitter
nl: Widgets en buttons voor Facebook Like, Facebook Share, Google+, LinkedIn Share, Pinterest, Twitter

en: Service links in the links
nl: Service-links in links

en: Select for what view mode display the services in the link section.
nl: Weergave selecteren om Service-links weer te geven in het linkgedeelte.

en: Service links in the content
nl: Service-links in de inhoud

en: Select for what view modes display the services in the content section.
nl: Weergave selecteren om Service-links weer te geven in het Inhoudsgedeelte.

en: Print this label
nl: Dit label afdrukken

en: Label for service links in nodes
nl: Label voor service-links in nodes

en: Share this on Google+
nl: Deel dit op Google+
