Service links (7.x-2.3) - en to uk translation catalogue (204 entries)

en: Pages
uk: Сторінки

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Language
uk: Мова

en: Action
uk: Дія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Size
uk: Розмір

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: Font
uk: Шрифт

en: Small
uk: Мале

en: Icon and text
uk: Іконка й текст

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Locale
uk: Мова

en: New window
uk: Нове вікно

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Medium
uk: Середній

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Counter
uk: Лічильник

en: Button
uk: Кнопка

en: Image and text
uk: Зображення й текст

en: Show
uk: Показати

en: Service links
uk: Сервісні посилання

en: Control which and where service links should be active.
uk: Контроль де ьа який SERVICE LINK буде активний.

en: Bookmark/Search this post
uk: Закласти/Шукати цей допис

en: Empty
uk: Порожньо

en: Style
uk: Стиль

en: Standard
uk: Стандарт

en: Token help
uk: Довідка Замінників

en: Same window
uk: У цьому ж вікні

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.
uk: Показати посилання на сайти соціальних мереж на кшталт Digg, del.icio.us, Reddit, Technorati тощо.

en: Page specific visibility settings
uk: Налаштування, що стосуються видимості сторінок

en: Services
uk: Служби

en: Widgets
uk: Віджети

en: Recommend
uk: Рекомендувати

en: Light
uk: Світла

en: Annotation
uk: Анотація

en: PDF version
uk: PDF версія

en: Displays
uk: Відображення

en: Like
uk: Схоже на

en: Max width
uk: Максимальна ширина

en: All pages except those listed
uk: Всі сторінки, окрім перелічених

en: Only the listed pages
uk: Тільки перелічені сторінки

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
uk: Сторінки на яких цей PHP-код повертає <code>TRUE</code> (тільки для експертів)

en: Pages or PHP code
uk: Сторінки або PHP-код

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
uk: Якщо вибрано опцію PHP, вставляйте код PHP між %php. Не забувайте що виконання некоректного коду PHP може порушити роботу вашого сайту.

en: Facebook Share
uk: Facebook Поділитися

en: Bubble
uk: Бульбашка

en: Printable version
uk: Версія для друку

en: Color Scheme
uk: Схема кольорів

en: No Count
uk: Не лічити

en: Share on Facebook
uk: Поділитися на Facebook

en: App ID
uk: Ідентифікатор програми

en: Service Name
uk: Назва сервісу

en: Only Text
uk: Лише текст

en: Only Image
uk: Лише зображення

en: Image and Text
uk: Зображення та текст

en: Don't show links if the content is unpublished
uk: Не показувати посилання, якщо матеріал неопублікований

en: Bookmark/Search this post with
uk: Закласти/шукати цей допис з

en: Extra Options
uk: Додаткові параметри

en: Open link in...
uk: Як відкривати посилання

en: Append the following text to your URL
uk: Додати наступний текст до URL

en: Short Links
uk: Скорочені посилання

en: Use short links
uk: Використовувати скорочені посилання

en: Only when requested
uk: Лише коли вказано

en: How generate short links
uk: Як генерувати скорочені посилання

en: If you select "Short URL," it will use the service selected with the <a href="@shorten">Shorten URLs module</a>. If you have not enabled the module, Service Links will default to TinyURL.
uk: Якщо обрано "Скорочений URL," він використовуватиме сервіси, обрані за допомогою <a href="@shorten">модуля Shorten URLs</a>. Якщо цей модуль не увімкнено, Service Links за замовчуванням використовуватиме TinyURL.

en: Use node/xxx alias
uk: Використовувати синонім node/xxx

en: Use Short Url service
uk: Використовувати сервіси скорочування посилань

en: Redirect only the Domain name
uk: Переспрямування лише доменного імені

en: Combo: domain redirect and node/xxx alias
uk: Комбінування: переспрямування домену і синонім node/xxx

en: Domain to redirect
uk: Домен для переспрямування

en: Domain redirect address is not set.
uk: Адреса переспрямування домену не вказана.

en: No trailing slash!
uk: Немає косої риски в кінці!

en: Show %name link
uk: Показати посилання %name

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc..
uk: Показати посилання на сайти соціальних мереж на кшталт Digg, del.icio.us, Reddit, Technorati тощо.

en: Service links with FishEye effect
uk: Сервісні посилання з ефектом FishEye

en: How the service links will appear in the block.
uk: Як сервісні посилання з'являтимуться у блоці

en: Alternative icon folder
uk: Папка альтернативних іконок

en: Module engine for add various service links about sharing networks to nodes.
uk: Модуль додасть в різні служби посилання для спільного використанні матеріалу.

en: Service Links
uk: Сервісні посилання

en: Add this page in your favorites
uk: Додати цю сторінку в закладки

en: Send to a friend
uk: Надіслати другові

en: Digg this post on digg.com
uk: "Дігнути" це повідомлення на digg.com

en: Thumb this up at StumbleUpon
uk: Мініатюра цього на StumbleUpon

en: Share this on Twitter
uk: Поділитися цим у Twitter

en: Bookmark this post on SlashDot
uk: Зробити закладку на SlashDot

en: Publish this post to LinkedIn
uk: Опублікувати на LinkedIn

en: Bookmark this post on Mister Wong
uk: Зробити закладку на Mister Wong

en: Add to Blinklist
uk: Додати у Blinklist

en: Add a news on Diggita
uk: Додати новину на Diggita

en: Add a news on ZicZac
uk: Додати новину на ZicZac

en: Add a news on OkNotizie
uk: Додати новину на OkNotizie

en: Add a news on Segnalo.com
uk: Додати новину на Segnalo.com

en: Post it on TechNotizie
uk: Опублікувати на TechNotizie

en: Vote on Wikio
uk: Проголосувати на Wikio

en: Bookmark this post on 100zakladok
uk: Зробити закладку цієї публікації на 100zakladok

en: Bookmark this post on Ruspace
uk: Зробити закладку цієї публікації на Ruspace

en: Bookmark this post on Memori
uk: Зробити закладку цієї публікації на Memori

en: Bookmark this post on Moemesto.ru
uk: Зробити закладку цієї публікації на Moemesto.ru

en: Bookmark this post on MyScoop
uk: Зробити закладку цієї публікації на MyScoop

en: Bookmark this post on Vaau
uk: Зробити закладку цієї публікації на Vaau

en: Bookmark this post on Yandex
uk: Зробити закладку цієї публікації на Yandex

en: Bookmark this post on LinkStore
uk: Зробити закладку цієї публікації на LinkStore

en: Bookmark this post on Bobrdobr
uk: Зробити закладку цієї публікації на Bobrdobr

en: Bookmark this post on Lopas
uk: Зробити закладку цієї публікації на Lopas

en: Bookmark this post on Communizm
uk: Зробити закладку цієї публікації на Communizm

en: Bookmark this post on Links.i.ua
uk: Зробити закладку цієї публікації на Links.i.ua

en: Share this on VKontakte
uk: Поділитися цим у Вконтакті

en: Share this on Bloggy
uk: Поділитися цим на Bloggy

en: Share this on Pusha
uk: Поділитися цим на Pusha

en: Basque Services
uk: Баскські соціальні мережі

en: Dutch Services
uk: Готландські соціальні мережі

en: Favorite Services
uk: Служби закладок

en: Forward Services
uk: Служби Forward

en: General Services
uk: Загальні служби

en: German Services
uk: Німецькі соціальні мережі

en: Hungarian Services
uk: Угорські соціальні мережі

en: Italian Services
uk: Італійські соціальні мережі

en: Russian Services
uk: Російські служби

en: Spanish Services
uk: Іспанські соціальні мережі

en: Swedish Services
uk: Шведські соціальні мережі

en: Dark
uk: Темний

en: Box Count
uk: Поле з лічильником

en: Button Count
uk: Кнопка з лічильником

en: Facebook Like
uk: Facebook Вподобати

en: No services available.
uk: Немає доступних сервісів.

en: Show for content types or categories
uk: Показувати в типах матеріалів чи категоріях

en: Set the content types or categories you want to display links for.
uk: Оберіть типи матеріалів чи категорії, де хочете показати посилання.

en: Show terms from the selected vocabularies
uk: Показати терміни з обраних словників

en: Where to show service links
uk: Де показувати посилання

en: Show Service Links on specific pages
uk: Показувати сервісні посилання на певних сторінках

en: How to display Service Links
uk: Як показувати сервісні посилання

en: Choose a style
uk: Оберіть стиль

en: Don't show links if the actual user is the author of the node
uk: Не показувати посилання, якщо поточний користувач є автором матеріалу

en: Service Links in nodes
uk: Сервісні посилання в матеріалах

en: Print the label
uk: Відображати мітку

en: Assign a weight
uk: Призначити вагу

en: Service Links icons
uk: Іконки сервісних посилань

en: Standard folder
uk: Стандартна папка

en: This text will be inserted at the end of the current URL (i.e. %param => %url)
uk: Цей текст буде доданий в кінці поточного URL (тобто, %param => %url)

en: How to fill the title tag
uk: Як заповнювати тег заголовку

en: Use the original node title
uk: Використовувати оригінальний заголовок матеріалу

en: Override the original title
uk: Перезаписувати оригінальний заголовок

en: Enter the text that override the title: use @title for referrer the original title, either the various tokens offered by <a href='@url'>Token</a> if it's enabled and the related option active.
uk: Введіть текст, що перезаписуватиме заголовок: використовуйте @title для заміни оригінальним заголовком, або різноманітні замінники пропоновані модулем <a href='@url'>Замінник</a>, якщо він увімкнений і активований відповідний параметр.

en: Parse the string with Token
uk: Провести обробку рядка модулем Замінник

en: Link always to the front page
uk: Завжди посилатися на головну сторінку

en: Use CTRL + D to add this to your bookmarks
uk: Використовуйте CTRL + D аби додати у закладки

en: Service Links Group
uk: Група сервісних посилань

en: Twitter Widget
uk: Віджет Twitter

en: Tall
uk: Високий

en: Linkedin Share Button
uk: Кнопка Поділитися Linkedin

en: Count Mode
uk: Режим лічильника

en: Favorite
uk: Улюблений

en: Add to Wykop
uk: Додати до Wykop

en: Add to Blip
uk: Додати до Blip

en: Add to Sledzik
uk: Додати до Sledzik

en: Share this post on Facebook
uk: Поділитися цим дописом у Facebook

en: Tweet This
uk: Твітнути це

en: I Like it
uk: Мені подобається

en: Share on Linkedin
uk: Поділитися Linkedin

en: Service Links - Services
uk: Сервісні посилання - соціальні мережі та служби

en: Polish Services
uk: Польські соціальні мережі

en: Print Services
uk: Сервіси друку

en: Widget Services
uk: Сервіси віджетів

en: Access to Service Links
uk: Доступи до сервісних посилань

en: Use PHP for Service visibility
uk: Використання PHP для видимості сервісів

en: Service links for not-node pages
uk: Сервісні посилання для нематеріалів

en: Callback function
uk: Функція зворотного виклику

en: Pin Count
uk: Лічильник Pin

en: Share on MySpace
uk: Поділитися на MySpace

en: Pinterest Button
uk: Кнопка Pinterest

en: !name logo
uk: Логотип !name

en: Please use your browser to bookmark this page.
uk: Щоб додати цю сторінку в закладки використовуйте браузер

en: Enter the language code and the country code separated by an underscore (i.e. es_ES, en_GB, en_US, it_IT, fr_FR, pt_BR, pt_PT)
uk: Введіть код мови і код країни через символ підкреслення (тобто, ru_UA, ru_RU, en_GB, en_US, it_IT, fr_FR, pt_BR, pt_PT)

en: Add to nujij
uk: Додати до nujij

en: Share this on Viwio
uk: Поділитися цим на Viwio

en: Submit to Ping.fm
uk: Надіслати до Ping.fm

en: Add to Infopirat
uk: Додати до Infopirat

en: Add to Linkarena
uk: Додати до Linkarena

en: Add to Yigg.de
uk: Додати до Yigg.de

en: Share on MeinVZ, StudiVZ or SchuelerVZ
uk: Поділитися на MeinVZ, StudiVZ чи SchuelerVZ

en: Share on Xing
uk: Поділитися на Xing

en: Add to iWiW
uk: Додати до iWiW

en: Share on Tuenti
uk: Поділитися цим на Tuenti

en: Facebook Like, Facebook Share, Google Plus One, Linkedin Share Button, Pinterest, Twitter
uk: Facebook Вподобати, Facebook Поділитися, Google Plus One, Кнопка Linkedin Поділитися, Pinterest, Twitter

en: Service links in the links
uk: Сервісні посилання у розділі посилань

en: Select for what view mode display the services in the link section.
uk: Оберіть режим показу для відображення соціальних мереж у розділі посилань

en: Service links in the content
uk: Сервісні посилання у вмісті

en: Select for what view modes display the services in the content section.
uk: Оберіть режим показу для відображення соціальних мереж у розділі вмісту.

en: Print this label
uk: Показувати цю мітку

en: Label for service links in nodes
uk: Мітка для сервісних посилань в матеріала

en: Share this on Google+
uk: Поділитися цим на Google+
