Services (7.x-3.11) - en to nl translation catalogue (49 entries)

en: user
nl: gebruiker

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Wrong username or password.
nl: Verkeerde gebruikersnaam of wachtwoord.

en: Actions
nl: Acties

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Resources
nl: Bronnen

en: None
nl: Geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Back
nl: Terug

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: action
nl: actie

en: Create
nl: Aanmaken

en: Session closed for %name.
nl: Sessie gesloten voor %name.

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Edit Server
nl: Server bewerken

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Relationships
nl: Relaties

en: The username %name has not been activated or is blocked.
nl: De gebruikersnaam %name is nog niet geactiveerd of is geblokkeerd.

en: Services
nl: Diensten

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
nl: De instructies om het wachtwoord opnieuw in te stellen, zijn verstuurd aan %name naar %email.

en: XMLRPC Server
nl: XMLRPC-server

en: User is not logged in.
nl: Gebruiker is niet ingelogd.

en: REST Server
nl: REST-server

en: Resource
nl: Bron

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
nl: %name is op deze website niet bekend.

en: Provides an REST server.
nl: Biedt een REST-server.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
nl: De upload-map %directory voor het bestandsveld !name kan niet worden aangemaakt of is niet toegankelijk. Een nieuw geüpload bestand kon daardoor niet worden bewaard in deze map. De upload werd geannuleerd.

en: Collapse
nl: Inklappen

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: Administer services
nl: Diensten beheren

en: Get any binary files
nl: Alle binaire bestanden verkrijgen

en: Get own binary files
nl: Eigen binaire bestanden verkrijgen

en: Save file information
nl: Bestandsinformatie opslaan

en: Get a system variable
nl: Systeemvariabele verkrijgen

en: No resourcess to display.
nl: Geen bronnen om weer te geven.

en: Access denied for user @user
nl: Toegang geweigerd voor gebruiker @user

en: Endpoints
nl: Eindpunten

en: Invalid login attempt for %username.
nl: Ongeldige inlogpoging voor %username.

en: Provides a XMLRPC server.
nl: Biedt een XMLRPC-server.

en: results: <pre>@results</pre>
nl: resultaten: <pre>@results</pre>

en: Failed to upload file. @upload
nl: Bestand uploaden mistlukt. @upload

en: An unknown error occurred
nl: Er is een onbekende fout opgetreden

en: Line @line, Col @column: @message
nl: Regel @line, kolom @column: @message
