Services (7.x-3.15) - en to uk translation catalogue (49 entries)

en: user
uk: користувач

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Wrong username or password.
uk: Неправильне ім'я користувача чи пароль.

en: Actions
uk: Дії

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Resources
uk: Ресурси

en: None
uk: Немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: action
uk: дія

en: Create
uk: Створити

en: Session closed for %name.
uk: Сеанс для користувача %name завершено.

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Create new account
uk: Реєстрація

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: The username %name has not been activated or is blocked.
uk: Ім’я користувача %name не було активоване або є заблокованим.

en: Index
uk: Індекс

en: Server
uk: Сервер

en: services
uk: Сервіси:

en: Services
uk: Служби

en: Expand
uk: Розкрити

en: Alias
uk: Синонім

en: relationship
uk: зв’язок

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
uk: Вказівки щодо скидання паролю надіслані користувачеві %name за адресою %email.

en: Visit the <a href="@handbook_url">Services Handbook</a> for help and information.
uk: Відвідайте <a href="@handbook_url">Підручник Служб</a> для допомоги та додаткової інформації.

en: Access denied.
uk: Немає доступу.

en: Retrieve
uk: Отримати

en: REST Server
uk: Сервер REST

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
uk: Користувач %name %timestamp використав одноразове посилання для входу на сайт.

en: Resource
uk: Ресурс

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
uk: Вибачте, %name не розпізнане як ім'я користувача або e-mail адреса.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
uk: Неможливо створити або немає доступу до каталогу відвантажень %directory файлового поля !name. В цьому каталозі неможливо зберегти щойно відвантажений файл і внаслідок цього відвантаження відмінено.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
uk: Одноразове посилання для входу, на яке ви натиснули, є недійсне.

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Your authentication options have been saved.
uk: Ваші параметри аутентифікації збережено.

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Save file information
uk: Зберегти інформацію про файл

en: Access denied for user @user
uk: Користувачеві @user відмовлено в доступі

en: No description is available
uk: Немає жодного опису

en: Edit Authentication
uk: Редагувати авторизацію

en: The endpoint name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
uk: Назва кінцевої точки повинна містити тільки малі латинські літери, цифри і символи підкреслення.

en: An unknown error occurred
uk: Виникла невідома помилка
