Session Limit (7.x-2.4) - en to de translation catalogue (30 entries)

en: Save configuration
de: Konfiguration speichern

en: Do nothing.
de: Nichts machen.

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: view
de: Ansicht

en: Default
de: Standard

en: Error
de: Fehler

en: Warning
de: Warnung

en: Defaults
de: Standards

en: Save permissions
de: Berechtigungen speichern

en: When a user administrator uses the masquerade module to impersonate a different user, it won't count against the session limit counter
de: Wenn ein Benutzer das "Masquerade Modul" benutzt um sich als ein anderer Benutzer auszugeben, zählt dies nicht gegen die Limitierung der Sitzungen

en: You must enter a number for the maximum number of active sessions
de: Sie müssen eine Zahl für die maximale Anzahl aktiver Sitzungen eingeben

en: Maximum number of active sessions must be positive
de: Maximale Anzahl aktiver Sitzungen muss positiv sein

en: Your current session.
de: Ihre momentane Sitzung

en: Select a session to disconnect.
de: Sitzung zum Trennen auswählen

en: Disconnect session
de: Sitzung Trennen

en: Session limit exceeded
de: Sitzungslimit überschritten

en: My sessions
de: Meine Sitzungen

en: Configure session limits.
de: Konfiguriere Sitzungslimits

en: Limit simultaneous user sessions.
de: Limitiere Anzahl simultaner Sessions pro Benutzer

en: Logged out message
de: Log-Out-Nachricht.

en: Session limit
de: Sitzungslimit

en: Maximum sessions
de: Maximale Anzahl Sitzungen

en: Default sessions
de: Standard Sitzungen

en: Maximum number of active sessions configured specific to the user.
de: Maximale Anzahl aktiver Sitzungen für diesen Benutzer

en: Maximum number of active sessions allowed, accounting for all configuration possibilities.
de: Maximale Anzahl aktiver Sitzungen unter Betracht aller Konfigurationsmöglichkeiten

en: Maximum sessions by role
de: Maximale Anzahl Sitzungen pro Rolle

en: Maximum number of active sessions allowed by role.
de: Maximale Anzahl aktiver Sitzungen pro Rolle

en: Maximum sessions for user
de: Maximale Anzahl Sitzungen pro Benutzer

en: The user who logged in.
de: Der angemeldete Benutzer.

en: The user who was logged out.
de: DerBenutzer, der abgemeldet wurde.
