Setting entities (7.x-1.1-beta1) - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Date created
it: Data di creazione

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Apply
it: Applica

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Create @name
it: Crea @name

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Edit link
it: Link modifica

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Active status
it: Stato attivo

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: Add
it: Aggiungi

en: Master
it: Principale

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.
