sf-active migrate (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Development
it: Sviluppo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Articles
it: Articoli

en: Tags
it: Etichette

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Event
it: Evento

en: Comment
it: Commento

en: Location
it: Posizione

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
