sf-active migrate (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Development
uk: Розробка

en: Author
uk: Автор

en: Description
uk: Опис

en: Article
uk: Стаття

en: Articles
uk: Статті

en: Tags
uk: Теґи

en: File
uk: Файл

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Event
uk: Подія

en: Event type
uk: Тип події

en: Comment
uk: Коментар

en: Location
uk: Місце розташування

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Features
uk: Властивості

en: Feature
uk: Властивість

en: Contact name
uk: Ім'я контакту

en: Contact email
uk: Контактна електронна адреса

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Upload an image to go with this article.
uk: Відвантажити зображення до цієї статті.

en: Contact phone
uk: Контактний телефон
