sf-active migrate (7.x-1.4) - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: E-mail
ja: メール

en: Development
ja: 開発

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Article
ja: 記事

en: Articles
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Event
ja: イベント

en: Comment
ja: コメント

en: Location
ja: 場所

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Features
ja: フィーチャー

en: Contact email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。
