sf-active migrate (7.x-1.5) - en to hi translation catalogue (21 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Development
hi: उद्विकास

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Article
hi: लेख

en: Articles
hi: लेख

en: Tags
hi: उपनाम

en: File
hi: फ़ाइल

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Location
hi: स्थान

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.
