sf-active migrate (7.x-1.5) - en to id translation catalogue (28 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: E-mail
id: Email

en: Development
id: Pengembangan

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: Articles
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Event
id: Acara

en: Event type
id: Jenis acara

en: Comment
id: Komentar

en: Location
id: Lokasi

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: Contact email
id: Email kontak

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.
