sf-active migrate (7.x-1.7) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: E-mail
fr: Courriel

en: Development
fr: Développement

en: Author
fr: Auteur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Event
fr: Évènement

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Comment
fr: Commentaire

en: Location
fr: Emplacement

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Contact name
fr: Nom du contact

en: Contact email
fr: L'adresse de courriel de contact

en: Event date
fr: Date de l'évênement

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Calendar events.
fr: Événements du calendrier
