sf-active migrate (7.x-1.7) - en to pt translation catalogue (28 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: E-mail
pt: Email

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: File
pt: Ficheiro

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Event
pt: Evento

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Location
pt: Localização

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Contact name
pt: Nome de contacto

en: Contact email
pt: Email de contacto

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Upload an image to go with this article.
pt: Carregar uma imagem para ir com este artigo.
