Shadowbox (7.x-4.0-beta1) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: title
fr: titre

en: Remove
fr: Retirer

en: None
fr: Aucun(e)

en: Link
fr: Lien

en: Default
fr: Par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: Galleries
fr: Galeries

en: Original image
fr: Image originale

en: gallery
fr: galerie

en: Installed correctly
fr: Installé correctement

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Enable Shadowbox
fr: Activer Shadowbox

en: Enable animation
fr: Activer l'animation

en: Width then height
fr: Largeur puis hauteur

en: Height then width
fr: Hauteur puis largeur

en: Simultaneously
fr: Simultanément

en: Resize duration
fr: Durée de  redimensionnement

en: Initial height
fr: Hauteur initiale

en: Initial width
fr: Largeur initiale

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Overlay color
fr: Couleur du calque

en: Overlay opacity
fr: Opacité du calque

en: Skip
fr: Passer

en: Resize
fr: Redimensionner

en: You must enter a number.
fr: Vous devez saisir un nombre.

en: You must enter a number between 0 and 200.
fr: Vous devez saisir un nombre entre 0 et 200.

en: Configure the settings for Shadowbox.
fr: Configurer les paramètres de Shadowbox.

en: Check this box to enable Shadowbox for the entire site.
fr: Cocher cette case pour activer Shadowbox sur tout le site.

en: Shadowbox location
fr: Emplacement de Shadowbox

en: Enable on every page except the listed pages.
fr: Activer sur toutes les pages sauf celles listées.

en: Enable on only the listed pages.
fr: Activer seulement sur les pages listées.

en: Shadowbox options
fr: Options de Shadowbox

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fr: Si l'option PHP est choisie, saisissez le code PHP entre %php. Attention, si un code PHP incorrect est exécuté, cela peut faire tomber votre site Drupal.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Enter the location of the !download. It is recommended to use e.g. sites/all/libraries/shadowbox.
fr: Saisissez l'emplacement de !download. Il est conseillé d'utiliser, par exemple, sites/all/libraries/shadowbox.

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style
